Görme Engelliler

Okulumuzla İgili Basında Yer Alan Yerel ve Ulusual Haberler
gztht
kym  

 

 

 

Bahçelievler’de Engelliler Haftası Kazım Beyaz İş Okulu öğrencilerinin hazırladıkları gösterilerle kutlandı. Hayatlarına bir takım engellerle başlayan engelli bireylerin toplumun desteği ve eğitimle her şeyi başarabileceğinin bir göstergesi olan etkinlikte öğrenciler birbirinden renkli gösteriler sergiledi.

 

Bahçelievler Kaymakamı Şevket Cinbir, okul müdürleri ve çok sayıda vatandaşın katımıyla İMMİB Erkan Avcı Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi’nde düzenlenen etkinlik, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Okul Müdürü Ahmet Salih Denizci’nin açılış konuşmasını yapmasının ardından ilk olarak engelli öğrencilerin rol aldığı kısa film gösterildi. Engelli öğrenciler hazırladıkları birbirinden farklı etkinlikte şiirden, halk oyunlarına, skeçlerden, yarışmalara yeteneklerini sergiledi. Her gösteride salondan büyük alkış alan öğrencilerin neşesi tüm salona yansıdı. Spor müsabakalarında dereceye giren öğrencilere madalyalarını veren Kaymakam Cinbir, öğrencilerin yoğun ilgisiyle karşılaştı ve her biriyle yakından ilgilendi.

 

Beraber Şarkı Söylediler

 

Sahnede öğrencilerle beraber şarkı söyleyen Kaymakam Cinbir, öğrencilere, sizler engelli değilsiniz, sizler özel çocuklarsınız dedikten sonra ayrıca konuşmasında şunları belirtti: “Çocuklarımız bütün hâl ve hareketleriyle, bakışlarıyla, gülüşleriyle, sözleriyle hepimize bir şey söylemek istiyorlar; biz çok özeliz ve sizinle beraberiz. Yeter ki bize engel olmayın, biz engelli değiliz. Bize engel olan sizlersiniz, önümüzdeki engelleri kaldırın, bizim yolumuzu açın diyorlar. Bahçelievler’de 2013-2014 eğitim-öğretim döneminde bir özel eğitim okulu açıyoruz. Ulaşamadığımız, eğitim imkanı bulamayan hiçbir evladımız kalmasın istiyoruz. Bahçelievler’de, İstanbul’da, Türkiye’de, Anadolu’nun her yerinde bu çocuklarımıza ulaşabilelim istiyoruz. Devletimizin, Milli Eğitim Bakanlığımızın temel hedefi budur ve bunun için çalışmalar yürütüyoruz. Bu konuda çok çalıştık, henüz engellilerimizin önündeki engelleri kaldırma konusunda bütünlemedeyiz, daha çalışmamız gereken, yapmamız gereken ödevlerimiz var. Her türlü engellimizin toplumun bir parçası olarak hayatı bizlerle paylaşabilmesi için onların önündeki öncelikle fiziki engelleri kaldırmamız gerekiyor. Onunla birlikte bizim zihinlerimizdeki engelleri kaldırmamız gerekiyor. Her şeyden önce hepimiz bir, iki saniye sonra engelli olabileceğimizi unutmamız, aynı zamanda birer engelli adayı olduğumuzu düşünmemiz gerekiyor. Engellilerimizle ilgili bugüne kadar katettiğimiz mesafeler küçümsenecek mesafeler değil, aldığımız yol küçümsenecek yol değildir ama yeterli midir, zihinsel bir hazırlık anlamında yeterli olmayabilir, o yönde çalışıyoruz. Hepimizin bu anlamda kendimizi hazırlamamız ve yeterli hale getirmemiz gerekiyor. Özelikle kamu görevlilerinden başlamak üzere toplumun her kesiminde engellilerin sorunlarına karşı toplumsal duyarlılığımızı geliştirmeye ihtiyacımız var. Bu çok özel çocuklarımızın ve anne-babalarının yanında olmalı, onlara destek vermek insanlık görevimizdir. Bu çocuklarımızın en başarılı ve güzel şekilde hissettirdikleri sevgi pınarından hepimiz nasibimizi almalıyız. “Yaratılanı yaratandan ötürü sevmek” kültürümüzün de gereğidir. Sevgiyle aşamayacağımız engel yoktur. Çocuklar, birbirimizi daha yakından tanıyalım, birbirimizi sevelim, geleceğimizi daha güzel ve aydınlık yapalım. Bu çocuklarımızın farklılıklarını zenginlik olarak görüp güçlenen birlik-beraberliğimizden aldığı güçle zenginleşen Türk Milleti’nin evladı olma ayrıcalığını yaşatmak için hep birlikte çalışalım” dedi.

 

 14 Mayıs 201314 Mayıs 201314 Mayıs 201314 Mayıs 201314 Mayıs 201314 Mayıs 201314 Mayıs 201314 Mayıs 2013

 

 http://www.bahcelievler.gov.tr/default_B0.aspx?id=146

 

sergi

Eğitilebilir engelli çocukların eğitim gördüğü Bahçelievler Kazım Beyaz Özel Mesleki Eğitim Merkezi  öğrencileri tarafından düzenlenen fotoğraf ve resim sergisi Capacity Alışveriş Merkezinde açıldı. Çok sayıda davetlinin katıldığı serginin açılışını yapan Kaymakam Şevket Cinbir, İlçe Milli Eğitim Müdürü Basri Özbay ile birlikte eğitilebilir düzeydeki zihinsel engelli öğrencilerin çalışmalarını tek tek inceledi. Öğrencilerin yoğun emeklerinin ürünü olan farklı çalışmalar Kaymakam Cinbir ve ziyaretçiler tarafından beğeni topladı. Kadına şiddet ve huzur evinde yaşayan yaşlıların konu edinildiği sergide ayrıca öğrencilerin iç dünyalarını, duygularını yansıtan yirmi bir fotoğraf da sergilendi. Öğrencilerle yakından ilgilenen Cinbir, engelli öğrencilerin fotoğraf makineleriyle hatıra fotoğrafı çektirdi. Çocukların her biri ile tek tek ilgilenen ve onlara iltifat eden Kaymakam Cinbir’in gösterdiği ilgiden çocukların ve annelerinin çok etkilendikleri ve mutlu oldukları gözlendi. Serginin sonunda öğrenciler müzik dinletisi sundular. 

 

Serginin kendilerini dinlendirdiğini belirterek emeği geçenleri kutlayan Kaymakam Cinbir, sergide bulunan hatıra defterine şunları yazdı: “Kazım Beyaz Özel Mesleki Eğitim Merkezi öğretmen ve öğrencilerinin, velilerle birlikte düzenledikleri resim ve fotoğraf sergisini büyük bir zevk ve gururla gezdik. Okul müdürümüzü öğretmenlerimizi, öğrencilerimizi ve velilerimizi gönülden kutluyorum.

Çocuklarımızın gülen, tebessüm eden yüzleri hiç solmasın, hep iyiliklerle olsunlar. Sevgi, insanlık ve kardeşlik değerlerinin en güzel şekilde örneğini görüyoruz burada. Emeği geçenlerin yüreklerine sağlık. Bütün çocuklarımızın gözlerinden öpüyor, sevgiler sunuyorum.” Ayrıca Cinbir twitter’daki mesajında “Kazım Beyaz Özel Mesleki Eğitim Merkezi’ ndeki çocuklarımızın fotoğraf ve resim sergisindeydik. Bu çok özel çocuklarımız harikaydılar” ifadelerini kullandı.

http://www.bahcelievler.gov.tr/default_B0.aspx?id=121 

 

365

 

http://www.gazete365.com/egitim-haber/duygularini-tablolara-yansittilar-3621h.html 

Duygularını tablolara yansıttılar…

       20 Aralık 2012, 15:39 Perşembe

   

Bahçelievler Kazım Beyaz Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezi’ndeki zihinsel engelli öğrenciler, duygularını yansıttıkları resim ve fotoğrafları sergilediler.

   

Eğitilebilir zihinsel engelli kişilere eğitim veren Bahçelievler Kazım Beyaz Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezi öğrencileri tarafından yapılan fotoğraf ve resim sergisi açıldı. Capacity Alışveriş Merkezi’nde davetlilerin beğenisine sunulan sergiyi,  Bahçelievler Kaymakamı Şevket Cinbir, Şişli Belediye Başkan Yardımcısı Kahraman Eroğlu, Bahçelievler İlçe Milli Eğitim Müdürü Basri Özbay, CHP Bahçelievler Kadın Kolları Başkanı Nazife Aktaş, okul müdürleri, öğretmenler ve davetliler gezdi.

 

Öğrencilerin, öğretmen ve velileriyle beraber uzun çalışmalar sonucunda açtıkları ve iç dünyalarıyla duygularını aktardıkları sergide, çok sayıda resim ve fotoğraf yer aldı. Kadına şiddet ve serbest resim çalışmasının konu alındığı sergide, öğrenciler tarafından mini konser ve dans gösterileri de gerçekleştirildi.

 

SERGİYİ GURURLA GEZDİK

Sergi alanındaki fotoğrafları ve resimleri inceleyen Kaymakam Şevket Cinbir, eserlerin sahibi olan öğrencilerle de tek tek sohbet etti. Öğrencilerle bol bol hatıra fotoğrafı çektiren Kaymakam Cinbir, sergi alanındaki hatıra defterine de duygularını aktarmayı ihmal etmedi. Cinbir, hatıra defterinde şu sözlere yer verdi: “Kazım Beyaz İş Okulu öğretmen ve örgencilerinin, velilerle birlikte düzenledikleri resim ve fotoğraf sergisini büyük bir zevk ve gururla gezdik. Okul müdürümüzü öğretmenlerimizi, öğrencilerimizi ve velilerimizi gönülden kutluyorum. Çocuklarımızın gülen, tebessüm eden yüzleri hiç solmasın, hep iyiliklerle olsunlar. Sevgi, insanlık ve kardeşlik değerlerinin en güzel şekilde örneğini görüyoruz burada. Emeği geçenlerin yüreklerine sağlık. Bütün çocuklarımızın gözlerinden öpüyor, sevgiler sunuyorum.”

 

ONLARIN TEBESSÜMÜYLE MUTLU OLUYORUZ

Serginin okulun adını aldığı Kazım Beyaz’ın kızı Gülşen Beyaz’ın katkılarıyla organize edildiğini söyleyen Eğitim Merkezi Müdürü Ahmet Salih Denizci de duydukları heyecanı dile getirdi. Denizci: “Çocuklarımızın yaptığı her işi önemsiyor ve değer veriyoruz. Onların bu başarılar karşısındaki tebessümü ve mutluluğu, aynı şekilde bize de yansıyor. Bizler de onlarla birlikte mutlu oluyoruz” şeklinde konuştu.

 

 

EMEĞİ GEÇENLERE TEŞEKKÜR

Sergide emeği geçen herkese teşekkür eden Okul Aile Birliği Başkanı Nuray Yıldız ise, “Özel gençlerimizle gerçekleştirdiğimiz bu sergide bizi yalnız bırakmayan, Capacıty AVM yönetimi ve çalışanlarına,  Şişli Sıcak Eller Kadın Kolları ile CHP Bahçelievler Kadın Kolları yönetimine, Beyaz ailesine ve Prıce Tekstıl’e sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum” diye konuştu. 

 

 

zmn

 

zaman

 
haberdar